سرخط خبرها

اصل کاریزماتیک

حتماً شنیده‌اید که می‌گویند فلانی مهره‌ی مار دارد؛ این یعنی همان کاریزما که به فرد قدرت می‌دهد تا به‌ طرزی گیرا در کانون توجه قرار بگیرد و به هر جمعی که وارد می‌شود، دیگران را همانند آهنربا به سمت خود جذب می کند. اگر شما نیز تصمیم دارید به شخصیتی کاریزماتیک تبدیل شوید و روابط اجتماعی موفق‌تری را برای خود رقم بزنید، پیشنهاد می‌کنیم تا آخر با ما همراه باشید تا شما را با این موضوع بیش تر آشنا کنیم.

اگر بخواهیم بسیار کلی و مبهم در این باره صحبت کنیم، باید بگوییم که کاریزما نوعی ویژگی و خصوصیتی است که برخی از این افراد از چنین ویژگی برخوردار هستند. کسانی که ما به آنها افراد کاریزماتیک می‌گوییم. کسانی که ویژگی کاریزماتیک بودن را دارند، در ارتباط با دیگران چه در تعامل‌های عادی روزمره و چه به عنوان یک الگو و فرد الهام‌بخش، در لایه‌های عمیق احساسی بر روی دیگران تاثیر می‌گذارند.

 

بحث کاریزما در چه رشته‌هایی از علم مطرح می‌شود؟

اصطلاح کاریزما و بحث افراد کاریزماتیک در رشته‌های گوناگونی مطرح شده و مورد بحث قرار گرفته است که از این رشته ها می توان در زیر به برخی از این رشته ها اشاره می کنیم:

 • کاریزما در جامعه شناسی در بحث کاریزما به عنوان منشاء قدرت و مشروعیت
 • کاریزما در روانشناسی در قالب ویژگیهای افراد کاریزماتیک و ریشه شکل گیری کاریزما
 • کاریزما در علوم سیاسی در تحلیل رهبران کاریزماتیک
 • کاریزما در مهارت ارتباطی به عنوان یک مولفه‌ی اثرگذاری در متقاعدسازی
 • کاریزما در مدیریت و رهبری سازمانی
 • کاریزما به عنوان یکی از منابع قدرت در مذاکره

نه‌ تنها تعریف کاریزما در حوزه‌های فوق با یکدیگر متفاوت است، بلکه درون هر یک از حوزه‌ها هم هنوز اتفاق نظر مشخصی روی تعریف کاریزما و این که چه کسی را می‌توان کاریزماتیک دانست موجود نیست.

کاریزما چیست و شخصیت کاریزماتیک چگونه است؟

همان طور که در بالا به آن اشاره کردیم کلمه کاریزما ریشه‌ی یونانی دارد و از کلمه کاریس به معنای جذابیت گرفته شده است و می‌توانیم بگوییم کاریزما مترادف جذابیت رفتاری است. شخصیت کاریزماتیک شخصیتی است که برای دیگران جذاب است و به عنوان الگو و فرد الهام بخش بر روی دیگران تاثیر می‌گذارد. افراد دارای کاریزما می‌توانند در بحث‌ها دیگران را راحت‌تر قانع کنند و بر دل و جان‌شان اثر بگذارند. واضح است که شخصیت‌های کاریزماتیک جزو موفق‌ترین افراد درجهان هستند.

 

ما در ادامه ۱۰ ویژگی اشخاصی که دارای ویژگی کاریزماتیک هستند را بیان می کنیم.

 • اعتماد به نفس بالا در شخصیت کاریزماتیک

این افراد از درون به آنچه که هستند مطمئن هستند و از قدرت تاثیرگذاری‌شان بر دیگران آگاه هستند در نتیجه درسخنرانی‌ها و جلسات مهم دست و پای خود را گم نمی‌کنند و راحت از افراد دیگر می توانند با اعتماد به نفس بالاتر سخرانی کنند. و با اعتماد به نفس در اکثر مجالس عموم ظاهر می‌شوند و این اعتماد به نفس در ظاهر نگاه و طرز صحبت آنها کاملاً مشخص است که همین موضوع باعث نوعی حس اطمینان خاطر در دیگران نسبت به آن ها می‌شود.

 • برقراری تماس مستقیم چشمی در شخصیت کاریزماتیک

افراد دارای شخصیت کاریزماتیک می‌دانند برای تاثیرگذاری بیش تر باید به هنگام صحبت کردن با طرف مقابل یا گوش دادن به حرف‌ افراد مقابل سبب می شود که فردی که با آن ها صحبت کند احساس خوشایندی به آن ها دست دهد.

این افراد حتماً به طور مستقیم به چشم‌های فرد نگاه می کنند تا تاثیر لازم را بتوانند بر او بگذارند. یک فرد دارای کاریزما هرگز هنگام صحبت ارتباط چشمی را قطع نمی‌کند و کارهایی مثل چک کردن گوشی یا ساعت را انجام نمی‌دهد زیرا این کار به دیگران این پیام را می‌رساند که فرد روبرو دیگر نمی‌خواهد با من صحبت کند و یا به من گوش دهد.

 • با اشتیاق گوش دادن در شخصیت کاریزماتیک

افراد دارای چنین ویژگی هستند معمولاً نسبت به دیگران شنونده‌های خوبی هستند. این افراد با صبر و حوصله اجازه می‌دهند که طرف مقابل آن چیزی را که می‌خواهد با خیال راحت تعریف کند و در چهره‌شان اشتیاق لازم برای شنیدن را نشان می‌دهند و شادابی چهره‌شان را در طول صحبت حفظ می‌کنند تا نشان دهند که تمام توجه‌شان به فردی است که صحبت می‌کند. این کار باعث می‌شود که فرد گوینده از صحبت کردن با آن بیش تر لذت ببرد و نا خودآگاه تحت تاثیر صبر و اشتیاق فرد شنونده قرار گیرد.

 • به دیگران اعتماد به نفس می دهند و آنها را تحسین می کنند 

افراد کاریزماتیک وقتی می‌بینند فردی کارش را درست انجام می‌دهد یا ویژگی مثبتی که دارد او را نسبت به ادامه مسیر بیش تر تشویق می کند و با افزایش اعتماد به نفس طرف مقابل در او تاثیر می‌گذارند.

همچنین فرد دارای کاریزما وقتی می‌خواهند از کسی انتقاد کنند اول به نحوه گفتارخود و سپس به آن چیزی که می‌خواهند بگویند کمی فکر می‌کنند و درنهایت انتقاد خود را برزبان می‌آورند که این موجب می‌شود فرد مورد انتقاد راحت تر بپذیرد و سوء تفاهمی نسبت به انتقادی که از آن کردند به وجود نیاید.

 • لبخندشان کاملا واقعی و از اعماق وجود است

افراد با چنین ویژگی از ته دل و با تمام وجود لبخند می‌زنند. لبخندی که به آن لبخند دوشن گفته می‌شود به این معنا که این لبخند یک فرآیند شادی آور درونی است که نمود بیرونی آن را به صورت یک لبخند زیبا و تمام عیار می‌بینیم و چون واقعی و بدون هیچ گونه تظاهری است کاملاً به دل دیگران می‌نشیند و بر روح و روان دیگران اثر می‌گذارد.

 • شمرده و واضح صحبت می کنند 

افراد کاریزماتیک قبل از حرف زدن به چیزهایی که می‌خواهند بگویند فکرمی‌کنند و به افکار خود انسجام کافی می‌بخشند تا موقع حرف زدن دچار مکث‌های نا به جا و کلماتی از قبیل ام میدونی و غیره نشوند و چون از قبل روی حرف‌هایشان فکر کرده‌اند و کاملاً شمرده و واضح صحبت می‌کنند که همین امر سبب می شود که تاثیر بیشتری برشنونده بگذارد.

همچنین افراد دارای کاریزما قبل از این که شروع به صحبت کردن کنند ابتدا سوالاتی از قبیل آیا گفتن این جمله ضرورتی دارد و یا گفتن فلان مسئله اصلاً درست هست یا نه از خود می‌پرسند تا مطمئن شوند بهترین و سنجیده ترین کلمات را بر سر زبان آورند.

 • نام های دیگران را به خوبی به یاد می آورند 

وقتی با فردی صحبت می‌کنید و او را به نام خودش صدا می‌زنید به او حس خیلی خوبی از جنس ارزشمند بودن می دهید. یکی از ویژگی‌های افراد کاریزماتیک این است که آن ها نام دیگران را به خوبی به خاطر می‌سپارند و حتی در ملاقات دوم هم می‌توانند هنگام صحبت با فرد با نامش او را صدا بزنند که این مسئله تاثیرگذاری شخصیت کاریزماتیک را افزایش می‌دهد.

 • ناامید نمی شوند 

مسلماً هیچ چیز جذاب تر از این نیست که فردی دارای عزمی راسخ و اراده‌ای قوی باشد. افراد کاریزماتیک در صورت شکست هرگز ناامید نمی‌شوند و به تلاش خود ادامه می‌دهند و آن قدر پیش می‌روند تا به آن هدفی که برای خود تعیین کرده‌اند برسند. وقتی این اتفاق می افتد افرادی که این تلاش و امید و اراده را می بینند. انگیزه زیادی پیدا می‌کنند که آن‌ها هم تلاش کنند و شکست‌های کوچک را نپذیرند پس یعنی شخصیت‌های کاریزماتیک با عمل شان می‌توانند تاثیرگذاری بسیاری در سایر افراد داشته باشند و تبدیل به افراد جذاب برای دیگران شوند.

 • زبان بدن را به خوبی می شناسند 

افراد دارای کاریزما به خوبی می‌دانند که زبان بدن ازکلام گویاتراست و اگر بخواهند روی طرف مقابل تاثیرخوبی بگذارند و شخصیت قوی داشته باشند باید از زبان بدنشان به درستی استفاده نمایند.

به عنوان مثال شخصیت‌های کاریزماتیک درهنگام صحبت دست به سینه نمی‌نشینند چون این حالت نشان دهنده گارد دفاعی و بی میلی به صحبت است و یک شخص دارای کاریزما می‌خواهد همیشه خود را مشتاق صحبت نشان دهد. پس از زبان بدن خود به گونه‌ای استفاده می‌کند که دیگران از روابط با او احساس خوبی داشته و تحت تاثیر قرار می گیرند.

 • هر روز یک مطلب جدید یاد می گیرند

افرادی که دارای چنین شخصیت هستند هر روز درحال یادگیری یک چیز جدید هستند و دانش خود را در زمینه‌های مختلف از جمله اقتصاد، سیاست، روانشناسی، جامعه شناسی و غیره افزایش می‌دهند.

وقتی دانش آن ها در این زمینه ها بیش تر می شود دایره لغاتشان هم افزایش می‌یابد و باعث می‌شود که هنگام صحبت توانایی سخنوری بیشتری داشته باشند و هم نسبت به دیگران روان‌تر صحبت کنند و هم راجع به هر مسئله‌ای توانایی اظهارنظر داشته باشند که این موضوع باعث می‌شود گفتگو با آنها بسیارجذاب تر از دیگران باشد.

 

سخن آخر درباره افراد دارای شخصیت کاریزماتیک

بطورکلی جذابیت و کاریزما داشتن یک مهارت مهم هم در زندگی فردی و هم در زندگی اجتماعی محسوب می‌شود و می‌توان با تمرین مستمر در آن به خود شکوفایی رسید. پس ناامید نشوید زیرا پشتکار از استعداد بسیار مهم تر است.

با مطالعه ویژگی‌های افراد کاریزماتیک ایران و جهان و تقویت ویژگی‌های آن‌ها شما هم می‌توانید تبدیل به یک شخصی با چنین ویژگی شوید و از کاریزما و جذابیت در زندگی‌تان لذت ببرید.

 

درباره ی ColinMax

مطلب پیشنهادی

جمله انگیزشی برنامه ریزی

برنامه ریزی چیست؟

برنامه ریزی کاری است که افراد برای تعیین یک دوره از اقدامات خود انجام می …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *