سرخط خبرها

تئوری انتخاب

تئوری انتخاب { به صورت مختصر}

مولفه های اصلی تئوری انتخاب:

۱٫نیازهای اساسی   ۲٫دنیایی مطلوب   ۳٫سیستم ادراکی   ۴٫رفتار کلی

اگر به صورت ساده بگیم تئوری انتخاب چیست؟

تئوری انتخاب رفتار آدمیست و میخواد توضیح بده که انسان ها چرا و چگونه رفتار میکنند.این رفتار شامل تمام کارهای به دست انسان انجام میده مثلا: چرا این بچه گریه میکنند یا این مادر چرا نصف شب بیدار میشود که بچش شیر بده طور مختصر اینکه چرا مغز انسان رفتار صادر میکند و چگونه رفتار صادر میکنه و تما مچیز های که از یک آدم سر میزند یک رفتار است.

 

همه رفتار ها در تئوری انتخاب وابسته به یک هدف هستند. یعنی اگر هدفی را دنبال میکننید هدف براساس نیاز های انسان است و هدفشون این رفتار ها را ارضا کردن نیازهای اساسی است و بی دلیل یک رفتار انتخاب نمیشود حتما هدفی وجود دارد.

 

۱٫نیاز اساسی

(نیاز به بقاء – نیاز به عشق و اساس تعلق – نیاز به قدرت و پیشرفت – نیاز به آزادی – نیاز به تفریح)

 

نیاز به بقاء: ما برای زنده ماندن نیاز به غذا – پوشاک – مسکن است و چیزی که زیاد به نیاز بقاء کمک میکند داشتن امنیت است مثلا: چرا کار میکنیم برای اینکه پول در بیاریم و غذا – پوشاک – مسکن خود را تامین کنیم.

 

نیاز به عشق و اساس تعلق: ژینتیک در ما وجود دارد. ما دوست داریم دوست داشته شویم و دوست بداریم.

 

نیاز به قدرت و پیشرفت: نیاز به قدرت یعنی احساس تسلط بر زندگی خود بکنی که دیگران نتوانن تو را بازی دهند و نیاز به پیشرفت دوست داریم خودشکوفا باشیم و دائم در حال پیشرفت باشیم.

 

نیاز به آزادی: یک نیاز ژنتیک است گلاسر میگه: همه انسان ها دوست دارند خود مختار باشند خودشون تعین کنند چه لباسی بپوشند با کی برن با کی بیان .

 

نیاز به تفریح: چیزی که بیشتر انسان ها آن را نادیده میگیرند و بسیاری از کار های که ما انجام میدهیم برای ارضا تفریح خودمان است مثلا: دوست داریم به افریقا  و انگلیس برم واسه ارضا تفریح.

 

۲٫دنیایی مطلوب:

(افراد – اشیاء چیز های مطلوب – باور و اعتقادات)

نیازیک چیز اساسی است و همه کس به آن نیاز دارد.

اما خواسته ها و دنیای مطلوب فرق میکند مثلا: وقتی ما میریم یک رستوران و غذا سفارش میدیم و به خواستع خودمان غذا سفارش میدیم پس نیاز و خواسته با هم فرق دارد به طور کلی دنیای مطلوب فرمانده اصلی ما در زندگی است. ما از صیح تا شب هر تصمیم میگیریم برای رسیدن به یکی از خواسته هامونه.

افراد: هر گاه من با اونا هستم یا تعامل دارم بهاشون یا ازشون برخوردار هستم یک یا چند نیاز ژنتیک ارضا میشه.

اشیاء: چیزهای که من فکر می کنم اگر ازشون برخوردار باشم خیلی خیلی احساس خوب دارم و یک یا چندتا از نیازم ارضا میشن مثلا: ماشین داشته باشم و…

باور و اعتقادات: باور های هستند من فکر میکنم اگر در زندگی خودم به اونا عمل کنم و اگر در زندگیم به کار ببرم احساس خوبی دارم.

۳٫رفتار کلی:

(هر رفتار از چهار بخش تشکیل میشود: ۱٫فکر ۲٫عمل ۳٫فیدیلوژی ۴٫احساس)

فکر و عمل دوتا چرخ جلو هستند که انسان ها روی آن قرار دارند و با تغیر چرخ های جلو میتوان چرخ های عقب را یعنی چرخ فیدیلوژی و احساس را تغیر بده.

نتیجه گیری: هر انسانی حق انتخاب دارد در زندگی و میتواند آزادنه زندگی کنید.

وین دایر میگه: زمانی شما باور نمایید در این جهان هستی دارای حق انتخاب و اختیار هستید دیگر افکار دردناک را کنار می گذارید.

سعی کنید چرخ های جلو که چرخ ای فکر و عمل را دقیق انتخاب کنید میتوانید چرخ های عقب را هم کنترل کنید و زندگی بهتر و خوشبخت تر داشته باشید.

 

 

درباره ی سامان

مطلب پیشنهادی

تعریف اعتماد به نفس چیست؟

تعریف اعتماد به نفس چیست؟ خود باوری یا اعتماد به نفس یکی از شرایط روانی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *