سرخط خبرها

مثبت اندیشی چیست؟

نگرش شما عملکردی شبیه طراحی داخلی برای یک ساختمان در سازماندهی ذهنتان دارد. نگرش شما تاثیر قابل توجهی در شکل‌گیری مسیر زندگی و کاری شما دارد. در این مقاله با ما همراه باشید تا تاثیرات شگرف مثبت اندیشی بر موفقیت و راه‌‌های تغییر نگرش و رسیدن به مثبت اندیشی را بهتر و خوب تر درک کنید.

 

مثبت اندیشی کلید موفقیت شماست

همان طور که می دانید اعمال از افکار سرچشمه می‌گیرد. برای موفق بودن، افکاری که در ذهن می‎پرورانید را سعی کنید درست و با دقت انتخاب کنید. افکاری که شما درباره خودتان، توانایی‌هایتان، دستاوردهای مالی‌تان (یا شکست‌های مالی‌‌تان) دارید و هم چنین تصوری که در ذهن‌‌تان نسبت به توانایی‌تان برای رسیدن به موفقیت دارید، در نهایت در زندگی‌تان عملی خواهند شد.

 

 معادله‌ی تشخیص نوع نگرش

با این معادله نگرش خود را ارزیابی کنید نگرش حرکت، این معادله بیان می‌کند که نگرش آن چیزی است که حرکت رو به جلو یا رو به عقب شما را تعیین می‌کند. پس با توجه به این که در زندگی‌تان چگونه حرکت می‌کنید، می‌توانید نگرش‌تان را ارزیابی کنید.

 

 تاثیر مثبت اندیشی در دنیای کسب کار

در دنیای کسب ‌و‌کاری که هر شخص برای ساختن منابع، استعدادها، امور مالی، فناوری و غیره تلاش می‌کند، موفقیت یک شخص به دلیل مصمم بودن و انعطاف‌پذیری خودش است. در کسب‌و‌کار، نگرش همه چیز است. اگر باور داشته باشید که می‌توانید موفق شوید، حتماً به آن دست خواهید یافت نگرش شما درباره‌ی موفقیت، در واقع پیشگویی شماست. پس برنده بودن را انتخاب کنید.

 

چطور با مثبت اندیشی، به موفقیت های بزرگ برسیم؟

آیا می دانید نگرش مثبت چه تاثیری بر موفقیت ما دارد؟ نگرش به طراحی و سازماندهی ذهن شما می پردازد و سبب می شود که آن را منعطف  سازد. نگرش شما شامل درک تان از موفقیت یا شکست است و تاثیر زیادی در ادامه ی مسیرتان در کار و زندگی دارد؛ مهم تر این است که انتخاب نوع نگرش با خودتان است.

 

انگیزه های درونی خود را پیدا کنید

به دنبال چیزهایی باشید که به شما انگیزه ی، تلاش و . . . می دهد. تاکنون چه چیزهایی در زندگی تان وجود داشته که به شما انگیزه داده تا تغییرات موثر ایجاد کنید و به دنبال اهداف تان بروید. اگر می خواهید اشتیاق و انگیزه خود را تقویت کنید، باید دلیل انجام کارهایتان را بدانید.

آیا انگیزه ی انجام کارهایتان رسیدن به سود و پول بیش تر بوده است؟ آیا می خواستید کاری انجام دهید تا بتوانید وضعیت فعلی تان را حفظ کنید؟ آیا ترس یا ناامیدی دلیل انجام برخی تصمیم هایتان بوده است؟

اگر انگیزه های واضحی در زندگی داشته باشید می توانید مثبت اندیش باشید و با حرکت در مسیر مثبت اندیشی به اهداف تان برسید. وقتی بتوانید برای رسیدن به یک هدف به خودتان انگیزه دهید، نگرش شما از قدرت درونی تان نشات می گیرد و باعث می شود سریع تر در مسیرتان قدم بردارید و همین امر نیز سبب می شود که زودتر از همیشه به آن چه می خواهید برسید و بیشتر بخندید، اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید.

 راه هایی برای رسیدن به مثبت اندیشی

 • با افراد مثبت اندیش معاشرت کنید

مثبت اندیشی و افکار منفی هر دو به صورت مسری از فردی به فرد دیگر منتقل می شوند. پس سعی کنید که با دوستان و آشنایانی معاشرت کنید که مثبت اندیش هستند تا حمایت و رغبتی را که برای یک زندگی مثبت نیاز دارید به دست آورید.

همچنین اجازه ندهید افکار منفی دیگران بر شما تأثیر بگذارد و روحیه شما را ضعیف کند. با این کار شما می توانید هم به اطرافیان خود کمک کنید و هم روحیه مثبت اندیشی خود را تقویت کنید.

 

 • مشکل خود را قبول کنید

برای حل مشکل اولین قدم قبول کردن آن مشکل است . اگر توانایی کنترل ذهن خود را نسبت به افکار خود را ندارید و این موضوع سبب کاهش شادی، تصمیم گیری، انجام کارها و یا تشکیل روابط عاطفی شما می شود ابتدا باید بپذیرید که شما مشکل دارید.

شما مشکل دارید زیرا هنگام رویداد اتفاقات بد افسردگی پیدا می کنید و افکار منفی به سراغ شما می آید. نپذیرفتن مشکل تنها منجر به بدتر شدن وضعیت شما می شود. پس سعی کنید که هر چه زودتر در سدد این مشکل برآید.

 

 • خود را ببخشید

مغز انسان تمایل طبیعی و ذاتی به تفکر بیش از حد دارد زیرا افکار و خاطرات ما به طور ذاتی به یکدیگر مرتبط هستند پس وقتی پذیرفتید بیش از حد فکر می کنید، حال نوبت آن رسیده که خود را ببخشید. به همین خاطر هنگام رخ دادن پیش آمد بد افکار منفی زیادی که با آن موضوع مرتبط نیستند نیز به ذهن راه پیدا خواهند کرد.

 • نفس بکشید

ساده ترین راه حل افراد در این مواقع، کنترل تنفس است که به شما آرامش می دهد و سبب ارتباط شما با زمان حال و طبیعت پیرامونتان می شود. هنگامی که ذهن ما به افکار منفی می پردازد، کنترل کردن آن مشکل می شود. ولی دقت داشته باشید این زمان به آرامش ذهنی و بدنی احتیاج داریم.

 • کارهایی را که دوست دارید انجام دهید

وقتی از انجام دادن کارهای که خوشحال می شوید و به انجام آنچه که دوست دارید ادامه می دهید، احساس نشاط پیدا می کنید. بنابراین بدون این که افکر منفی را به ذهن راه دهید برای کسب موفقیت یک سرگرمی جدید یا فروش ابتکاری، چیزی را امتحان کنید که همیشه خواسته اید انجام دهید.

 • اشتباهات گذشته را تجزیه و تحلیل کنید

برای پرهیز از اشتباهات گذشته و پیدایش دید مثبت به مسائلی که شما را به موقعیت که به آن دست پیدا کرده‌اید فکر کنید و به خودتان کمی زمان بدهید تا در آینده از اشتباهات مشابه خود پرهیز کنید

 • صحبت نکنید

افرادی که بیش از حد تفکر می کنند مخصوصاً خانم ها در هنگام استرس و نگرانی، بسیار صحبت می کنند و نمی توانند جلوی صحبت کردن خود را بگیرند. همان گونه که می دانید صبحت کردن در مورد نگرانی ها در بیش تر مواقع سبب بدتر شدن اوضاع و شرایط می شود.

اگر به بیان مسائل نیاز دارید، صحبتهایتان را بنویسید و آنها را به وسیله ذهن آگاه خود تجزیه و تحلیل کنید تا با خواندن آنها متوجه بی مورد بودن بیش تر نگرانی ها و افکار منفی که دارید شوید.

 • از گذشته درس بگیرید

گذشته ای را که پشت سر گذاشته اید، را نمی توانید تغییر بدهید پس هرگاه درباره ی گذشته افکار منفی به سراغ تان آمد، سعی کنید با جایگزین کردن افکار مثبت درباره ی آینده آن ها را فراموش کنید.

 • خودتان را مشغول کنید

برای تخلیه انرژی درونی بدن پیاده روی سریع، دوچرخه سواری طولانی و یا سریع، بازی با حیوانات خانگی و کودکان، انجام یوگا، بازی های ورزشی، شنا و یا دویدن می تواند بسیار موثر باشد.

 • افکار ما واقعیت را می سازد

ذهن خودآگاه توانایی دیکته کردن برخی وقایع را دارد و افکار با شکل دادن انرژی برای ما واقعیت را می سازند.  بنابراین اگر ما درباره چیزی نگران باشیم، نتایج نگران کننده را به سوی خودمان جذب می کنیم.

 • بهانه تراشی را متوقف کنید

سعی کنید افکار منفی و بهانه تراشی را از خود دور کنید زیرا بهانه های زیادی در زندگی برای انجام ندادن کارها وجود دارد که سبب خوشبختی می شود بنابراین بهانه های فلج کننده را دور بیندازید.

 • تسلیم نشوید

برای خلاص شدن از یک موقعیت دشوار هرگز سعی بر تسلیم شدن نداشته باشید. هرگز از دنبال کردن چیزی که واقعاً می خواهید هر چقدر هم احساس تان منفی بود، دست نکشید.

 • تغییر کنید

برخی از ویژگی های باعث می شود احساس بدی در انسان ایجاد شود پس سعی داشته باشید که این ویژگی ها را تغییر بدهید و در سدد راه هایی برای تغییر دادن شان باشید.

 • از فرصت هایتان استفاده کنید

برای ایجاد تغییر مثبتی در زندگیتان از فرصت هایتان استفاده کنید و کارهایتان را پشت گوش نیاندازید زیرا پشت گوش انداختن هر کار فرصت کافی برای بهانه آوردن در اختیارتان قرار می دهد پس در اولین فرصت ممکن دست به شروع کنید و فرصت ها را از دست ندهید.

 • برای مثبت اندیشی از خود این سؤالات را بپرسید

افکار ما زندگی ما را دگرگون می سازند پس اجازه ندهید اتفاقات منفی تمام نگاه شما را به زندگی در برگیرد و بعد از شناسایی اندیشه هایمنفی خود، یک قدم به عقب برداشته و از خود این سؤالات را بپرسید:

 • آیا شرایط به همان اندازه بد است که من فکر می کنم؟
 • آیا می توان به شیوه دیگری به قضایا نگاه کرد؟
 • از اتفاق های پیش آمده چه تجربه ای کسب کرده اید که در آینده آن را به کار ببرید؟

سپس بعد از مطرح کردن این سؤال ها جمله های تأکیدی مثبت را تکرار کنید و جمله های منفی را از ذهن خود دور کنید.

درباره ی ColinMax

مطلب پیشنهادی

تئوری انتخاب

تئوری انتخاب { به صورت مختصر} مولفه های اصلی تئوری انتخاب: ۱٫نیازهای اساسی   ۲٫دنیایی مطلوب   …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *